Met een 800-voltbatterij, 805 kilometer actieradius (WLTP) en een laadtijd die je nauwelijks tijd geeft voor een espresso, is de iX3 de eerste BMW van het gloednieuwe Neue Klasse-tijdperk. Ik reed de BMW iX3 50 xDrive in volle M Sport-uitrusting en zocht uit of al dat grote nieuws ook echt lekkerder én verder rijdt.
Er waaide de afgelopen maanden een hardnekkig gerucht: de BMW iX3 zou al voor het einde van 2026 volledig uitverkocht zijn. Leuk als clickbait, maar niet waar, verzekerde de PR-manager me. BMW heeft het bericht zelf ontkracht: de fabriek in het Hongaarse Debrecen schaalt juist sneller op dan gepland en krijgt eerder dan voorzien een tweede ploegendienst erbij om de vraag bij te benen. Wil je een iX3? Die kun je dus gewoon nog bestellen.
Fijn om te weten, want deze auto is meer dan zomaar een nieuw model. Het is de eerste telg van Neue Klasse, het platform waar BMW de komende jaren vrijwel het hele elektrische gamma op bouwt. De term Neue Klasse is allesbehalve nieuw. BMW was eind jaren ’50 bijna failliet en ontsnapte nipt aan een overname door Mercedes-Benz. Om te overleven vulde het merk begin jaren 60 het gat in met een nieuwe reeks sportieve sedans, de 1500, 1800, 2000 en de latere 02-serie. Vanaf 1964 doopte BMW deze auto’s als de “Neue Klasse”, overtuigd dat het een compleet nieuwe categorie had gecreëerd. Deze modellen redden het bedrijf en vormden de basis voor de 3-Serie en 5-Serie zoals wij die nu kennen. Met het elektrische platform van vandaag grijpt BMW bewust naar diezelfde naam om opnieuw een kantelmoment te markeren.

Korte historie
Er bestond al een iX3. Die was aardig, maar in de kern een X3 met verbrandingsmotor waar op het laatst een batterij en elektromotor in had gestopt. Deze nieuwe iX3 is anders. De Neue Klasse is geen verbouwing maar nieuwbouw: een compleet nieuwe elektrische architectuur op 800 volt, terwijl vrijwel de hele markt nog op 400 volt draait. Het is de auto waarmee BMW wil bewijzen dat het weer helemaal meedoet in EV-wereld.
Binnenkort volgt de BMW i3, de elektrische opvolger van de immens populaire 3-Serie en eind 2027 moet vrijwel elk elektrisch model van het merk op dit platform staan. De iX3 is dus de blauwdruk voor bijna alles wat de komende jaren bij BMW van de band rolt.
Looks
Op straat herken je ‘m meteen als een elektrische BMW, maar dan met een strakkere, rustiger silhouet dan de huidige X3. De neus is dicht, de BMW-nieren zijn er dus puur voor de sier (er hoeft immers geen lucht meer naar een motor), en de overgang tussen koplamp en carrosserie oogt naadlozer dan we van het Duitse merk gewend zijn. Mijn testauto stond in Polarized Grey, een koel getinte grijs/blauwe tint die mooi samenspeelt met de rode remklauwen van het M Sportremsysteem en de 22 inch LM Y-spaak bicolor-wielen. Het M Sportpakket Pro geeft bredere, meer gespierde bumpers en een net iets agressievere front. De mijne valt op, al is het niet de enige keuze: een iX3 met standaardbumpers is, juist door haar eenvoud, misschien wel eleganter.


Stap in en het eerste wat opvalt is de volledige breedte van het dashboard, ingenomen door de BMW Panoramic Vision: een smal horizontaal koepeltheater (denk: omniversum-vibes) die volledig onder de voorruit doorloopt en rijinformatie precies in het blikveld van de bestuurder projecteert, terwijl het midden- en passagiersdeel naar smaak zijn in te richten. Samen met het gebogen middenscherm en het optionele 3D Head-Up Display in de voorruit ontstaat een cockpit die je werkelijk overdondert en nog niet eerder hebt gezien in een andere auto.

Het stuur vind ik een verhaal apart. BMW koos voor een M Sportstuur met een opvallende bovenste spaak, een designkeuze waar heel wat journalisten zich op hebben verslikt: sommigen vinden het vreemd, anderen zien ‘m zelfs voor ondersteboven aan. Ik vind vooral het plastic bovenop de knoppen van het multifunctionele stuurwiel op de een of andere manier niet passend. In de hand voelt het stuur gelukkig heel prettig aan en die spaak zit totaal niet in de weg van de displays erachter. Dus ja, wat klaag ik. De M Sportstoelen voorin, hier in BMW Individual Merino-leer in Schwarz/Adelaide Grey, zien er verfijnd uit, met strakke stiksels en een subtiele tweekleurencombinatie die net wat meer klasse geeft dan puur zwart.


Drive
Onderhuids zit het échte nieuws: de zesde generatie BMW eDrive-techniek, speciaal ontwikkeld voor Neue Klasse. Denk aan zeer efficiënte elektromotoren gecombineerd met een fundamenteel nieuwe hoogspanningsbatterij met cilindrische cellen op 800 volt. In de BMW iX3 50 xDrive gaat het om 108,7 kWh, goed voor een actieradius tot 805 kilometer (WLTP). Twee elektromotoren (vandaar xDrive, vierwielaandrijving) leveren samen 469 pk en 645 Nm, goed voor een sprint van 0 naar 100 km/u in 4,9 seconden en een topsnelheid van 210 km/u. Mijn testauto, met dikke 22 inch wielen en volledige M Sport-uitrusting, weegt zo’n 2300 kilo, geen lichtgewicht dus, maar dat merk je in de praktijk verrassend weinig: de iX3 voelt vanaf de eerste meters lichter en wendbaarder dan haar cijfers doen vermoeden.

Laden is misschien wel haar allersterkste troef. Zie die 800-voltarchitectuur als een bredere waterleiding: er kan simpelweg meer per seconde doorheen stromen zonder dat alles heet en inefficiënt wordt. Met maximaal 400 kW laadt de iX3 in tien(!) minuten tot 372 kilometer actieradius bij, een sessie van 10 naar 80 procent kost circa 21 minuten, fors sneller dan concurrenten die nog op minder volt draaien. Een korte pauze is vaak al genoeg om weer honderden kilometers verder te kunnen. Het verbruik van deze dik uitgeruste testauto is niet het allerzuinigst wat de BMW iX3 kan, maar dankzij onder meer betere aerodynamica, minder rolweerstand en een razendsnel besturingssysteem ligt het energieverbruik sowieso zo’n 20 procent lager dan bij haar voorganger. Mijn rijbereik bleef gedurende een zomerse testweek tussen de 590 en 650 km hangen en mijn verbruik zat rond de 18-19 kWh/100 km. Das ist sehr gut, moet ik zeggen.

Het besturingssysteem heeft BMW ‘Heart of Joy’ genoemd, een van de vier digitale ‘superbreinen’ van Neue Klasse. Zie het als een dirigent die continu meeluistert en tien keer zo snel bijstuurt als een traditionele regeleenheid, met aandrijflijn, remmen, energieterugwinning en sturing als orkest. Het resultaat: naadloos afgegeven vermogen en een auto die stabiel blijft, ongeacht de situatie. Opvallend is ook hoeveel er met alleen de motoren wordt geremd: 98 procent van alle remmanoeuvres in het dagelijks verkeer wordt afgehandeld door recuperatie, zonder dat de gewone remmen eraan te pas komen. Dat merk je terug in de rijstijl, veel one-pedal-achtig rijden, met soepele afremmingen die zelden hortend voelen.

Qua onderstel is mijn sportieve iX3 stevig maar niet onaangenaam afgesteld. Op de grote 22 inch wielen van onze testauto voel je oneffenheden net iets directer dan op kleinere velgen, maar gaten en richels worden netjes weggewerkt. In bochten voelt de auto verrassend gedisciplineerd: weinig overhellen, een besturing die licht is bij lage snelheid en stevig wordt naarmate je sneller rijdt, en grip die met vierwielaandrijving en een laag zwaartepunt (de batterij ligt plat in de vloer, als een surfboard onder je voeten) nauwelijks aan het wankelen te krijgen is.


Ook op rijassistentie zet BMW een grote stap. Onze testauto heeft Driving Assistant Plus en Active Guard met botswaarschuwing en city-remfunctie aan boord. Daarmee introduceert BMW wereldwijd voor het eerst een symbiotische vorm van rij-assistentie: de Highway Assistant maakt op de snelweg tot 130 km/u handsfree rijden mogelijk (level 2+), en voor een inhaalmanoeuvre kijk je simpelweg even naar de buitenspiegel. De eerste keer ontdekte ik dat per ongeluk, bij een lichte nekverdraaiing. Licht bijsturen of bijremmen laat het systeem niet meteen afhaken, zoals bij veel concurrenten, het werkt écht met je samen. Aangevuld met Parking Assistant Professional, dat volledig zelfstandig in- en uitparkeert, voelt het geheel behulpzaam zonder bemoeizuchtig te worden. Ik was behoorlijk onder de indruk.
Comfort
Neem plaats op de M Sportstoelen voorin en je voelt meteen dat er niet is beknibbeld: stevige zijsteun, een goede lengteverstelling en een zitpositie die zowel kleine als lange mensen goed past. De testauto heeft bovendien elektrisch verwarmde voorstoelen en een verwarmde stuurwielrand, twee opties die in een Nederlandse winter hun geld dubbel en dwars waard zijn.
Het infotainmentsysteem oogt in eerste instantie indrukwekkend, en dat is het ook. Eenmaal gewend werkt het intuïtief: de navigatiekaart verdwijnt automatisch van het hoofdscherm als je ‘m niet nodig hebt, en duikt vanzelf weer op zodra je een kruising nadert, alsof de auto meedenkt in plaats van alleen maar toont. Rijstrookadvies en afslaginformatie verschijnen groot en helder, precies op het moment dat je het nodig hebt. Voor wie liever fysiek bedient: er zijn nog altijd knoppen en een draaiknop voor de belangrijkste functies.
Achterin is de iX3 verrassend royaal. Omdat de batterij in de vloer zit, gaat dat niet ten koste van hoofd- of beenruimte, en zitten ook lange volwassenen achterin goed. Vooraan is de ruimte sowieso riant, mede dankzij het ontbreken van een middentunnel. Een fijne auto dus voor gezinnen die vaak met volwassen bijrijders lange roadtrips maken.
Value for money
De BMW iX3 50 xDrive is bij ons leverbaar vanaf €70.583,60, stevig in het premium elektrische SUV-segment. De belangrijkste concurrenten: de elektrische Mercedes GLC (GLC 250 vanaf circa €63.939, GLC 300 4MATIC vanaf ongeveer €67.569), de Audi Q6 e-tron vanaf zo’n €71.990, en de Volvo EX60 vanaf circa €63.995, met een actieradius tot 810 kilometer eveneens flink wat kilometers rijk.

Waar de iX3 zich vooral onderscheidt, is de combinatie van laadsnelheid en actieradius: tot 400 kW laden en tot 805 kilometer range zijn cijfers waar zelfs de nieuwste concurrenten niet allemaal aan tippen. De Audi Q6 e-tron laadt bijvoorbeeld met maximaal 269 kW, terwijl de Volvo EX60 (vanaf P10/P12) met 320 tot 370 kW wél goed meekomt (en qua looks, schat ik in, een bredere doelgroep aan zal spreken), de BMW kan dan alleen wel weer een stuk sneller dan 180 km/u op de Duitse Autobahn 😬 dan Volvo.
Mijn testauto laat overigens ook zien hoe snel de prijs kan oplopen:
Met onder meer het M Sportpakket Pro (€5.994), de 22 inch LM Y-spaak bicolor-wielen (€3.951), het Innovation Pack (€1.994), het panoramadak (€1.516), de BMW Individual Merino-lederbekleding (€2.097), Parking Assistant Professional (€908), de kleur Polarized Grey (€1.025) en de verwarmde stuurwielrand (€341), komt de consumentenadviesprijs uit op €87.706,31, ruim 17 mille boven de instapprijs. Dat laat zien dat je scherp moet kiezen: veel van de indrukwekkendste techniek, Panoramic Vision, Driving Assistant Plus, 800V-laden, zit al standaard op de auto. Voor een goed uitgeruste, snel ladende BMW hoef je dus niet bovenop de opties te duiken. Wie dat wel doet, krijgt een fraaie, sportief ogende auto terug, maar betaalt daar ook stevig voor.
Voor wie een ruime, snel ladende en fijn rijdende premium SUV zoekt, staat hier, naast de Volvo EX60, een van de sterkste kandidaten van dit moment.